lęki

Zaburzenia lękowe u dzieci

Okres dzieciństwa nie zawsze bywa łatwy. Dzieci o szczególnej wrażliwości bardzo mocno przeżywają porażki i ocenę innych. Nawet nieprzychylne spojrzenie dorosłych i słowa wypowiedziane niedostatecznie łagodnym tonem potrafią przyczynić się do wewnętrznego cierpienia najmłodszych. Skutkiem tego bywa moczenie nocne, trudności w zasypianiu, bóle brzucha czy wymioty. Problemy pogłębiają się wraz z rozpoczęciem nauki w szkole. Jeśli opiekunowie nie znajdą dla dziecka fachowej pomocy, może ono wycofać się z życia rówieśniczego, zamknąć w sobie a także wykształcić niekorzystne mechanizmy obronne.

Dlatego warto zawczasu zdiagnozować pociechę i rozwiać wszelkie, nawet najmniejsze wątpliwości. Specjalistą kompetentnym w tych sprawach jest lekarz psychiatra. Nawet dzisiaj, kojarzy się on czasami negatywnie, co jest absolutnie niezrozumiałe. Na szczęście coraz więcej osób przekonuje się do szukania porady wbrew utartym stereotypom. Gabinety psychiatryczne to obecnie wyspecjalizowane centra pomocy, również najmłodszym, cierpiącym z powodu różnorodnych zaburzeń. Dlatego nie warto zwalać winy na „paluszek i główkę”, na lenistwo dziecka czy nieśmiałość. Bywają choroby i dolegliwości, z których się nie wyrasta, a pomóc może tylko lekarz psychiatra.

Post Author: Tomasz Kasprzyk

Na łamach serwisu publikuje swoje teksty autorskie, najczęściej tworzy teksty z dziedziny lifestyle, jednak inne tematyki też nie są mu obce. Ważne, że robi to systematycznie i zawsze znajdzie czas na skrobnięcie czegoś fajnego, by się podzielić tym z wami.

Dodaj komentarz